نگاهي به بازار ميلياردي كيف

X

برای دیدن همه مدل ها و قیمت ها به کانال تلگرام ما مراجعه فرمایید روی عکس زیر کلیک نمایید

نگاهي به بازار ميلياردي كيف

 

به گزارش ايسنا كيف از آن دست كالاهاي پرمصرفي محسوب مي‌شود كه افراد اعم از مرد و زن براي موارد گوناگون از آن استفاده مي‌كنند. صنعت كيف‌سازي ايران اگرچه هيچ‌وقت تشكل تخصصي نداشته، اما توانسته مانند صنايع هم‌رديف خود يعني كفش، چرم، نساجي و پوشاك در فضاي دشوار اقتصادي ايران و با همه فراز و نشيبها به حيات خود ادامه دهد و در چند سال اخير نيز به نظر مي‌رسد شرايط بازار براي توليدكنندگان داخلي كيفهاي چرمي مساعدتر از گذشته شده است.

در حال حاضر تقريبا هيچ آماري از تعداد واحدهاي توليد انواع كيف در كشور و همچنين آمار توليد انواع كيف در كشور وجود ندارد.

شكست انحصار واردات از امارات

با اين وجود آمار رسمي ارائه شده از سوي گمرك نشان مي‌دهد كه 10 سال گذشته انحصار واردات كيف به كشور از امارات متحده عربي شكسته شده است. براين اساس در حالي كه در سال 1382 تقريبا 80 درصد از كيفهاي وارداتي به كشور از امارات وارد بازار ايران شده بودند. اين رقم طي سالهاي بعد به شدت كاهش يافته و در سال 1389 به حدود 40 درصد رسيد. از آن سو حجم واردات كيف به ايران از چين نيز كه ابتدا روندي صعودي داشته طي دو سال اخير كاهش يافته و در سال 1389 به حدود 40 درصد رسيد. مابقي سهم واردات كيف به ايران نيز مربوط به كشورهاي تركيه و ويتنام مي‌شود.

اما نكته جالب اينجاست كه صنعت كيف‌سازي كشور طي سالهاي اخير با وجود همه مشكلات اقتصادي كه گريبان‌گير بخش صنعت بوده، توانسته به عنوان يكي از صنايع كوچك به حيات خود ادامه داده و حتي طبق آمار گمرك صادرات هم داشته است.

براساس آمار گمرك صادرات كيفهاي ايراني در سال 1388 به بيش از سه ميليون دلار رسيد. در حالي كه در همان سال بيش از 23 ميليون دلار انواع كيف وارد كشور شد.

به اين ترتيب مي‌توان فهميد كه صنعت كيف‌سازي كشور توانسته به صورت چراغ خاموش به حيات خود ادامه داده و صادراتش را در سطحي هرچند محدود نگه دارد. از سوي ديگر از ارزش بازار كيف ايران نيز اطلاعات دقيقي در دست نيست، اما به نظر مي‌رسد با توجه به تغيير رويكرد مردم طي دهه‌هاي اخير سرانه مصرف كيف در بين زنان و مردان ايران افزايش قابل ملاحظه‌اي داشته و ارزش بازار كيف ايران به چند صد ميليارد تومان رسيده است. از سوي ديگر تعداد همايشها و جشنواره‌هاي برگزار شده در ايران نيز طي سالهاي اخير به شدت افزايش يافته است. در اين برنامه‌ها اصلي‌ترين هديه داده شده به مدعوين كيف بوده و اين مورد نيز باعث رونق دو چندان بازار كيف در ايران شده است.

رقابت چين و تركيه در بازار كيف ايران

در حال حاضر چين همچون بسياري از عرصه‌هاي ديگر در بازار كيف ايران نيز تقريبا حرف اول را مي‌زند. هرچند توليدات داخل و محصولات ساخت تركيه نيز در بازار كيف كشور سهمي را به خود اختصاص داده‌اند.

طي سالهاي اخير خارجيها به ويژه در بازار كيف مدرسه كشور سهم خود را به شكل چشمگيري افزايش داده‌اند؛ به طوري كه توليدات خارجي را مي‌توان به راحتي از سوي اشكال و تصاويري كه روي آن‌ها نقش بسته از توليدات داخلي تشخيص داد. اين در حاليست كه در سالهاي نه چندان دور سهم عمده در بازار كيف‌هاي مدرسه كشور در اختيار توليدكنندگان داخلي بود كه به نظر مي‌رسد توليدكنندگان ايراني نتوانسته‌اند بر حسب سليقه و نياز بازار و به ويژه سليقه بچه‌ مدرسه‌اي‌ها و همچنين كيفيت موردنياز آن‌ها اقدام به توليد كنند.

از سوي ديگر در بخشهاي ديگري نيز مانند كيف پول، كيف زنانه، كيف موبايل، كوله پشتي، كيف سفري، كيف نوت بوك، كيف ديپلماتيك، كيف دانشگاهي و كيف دستي نيز سهم بازار ايران كم و بيش‌ بين خارجيها و داخليها تقسيم شده است.

در مورد بازار كيفهاي بزرگ و چمدان نيز بايد گفت كه همزمان با دامپينگ محصولات چيني و برخي ديگر از كالاهاي وارداتي توليدكنندگان داخلي توان رقابت خود را از دست داده و مجبور به تعطيلي واحدهاي خود شده‌اند.

پيشرفت صنعت كيف‌سازي ايران

در همين زمينه یک توليدكننده كيف، با اشاره به اين‌كه توليد كيف به دو دسته كيفهاي با چرم مصنوعي و با چرم طبيعي تقسيم‌بندي مي‌شود، افزود: كيفهاي با چرم طبيعي هم در دو مدل زنانه و مردانه توليد مي‌شوند. در حوزه توليد كيفهاي مردانه و اداري تعداد واحدهاي توليدي در سراسر كشور به 50 واحد هم نمي‌رسد. ‌از اين تعداد هم حدود 40 واحد، توليديهاي كوچك و 10 واحد توليديهاي متوسط و بزرگ محسوب مي‌شوند.

او با بيان اين‌كه طي 15 سال اخير بازار كيفهاي چرمي در ايران رونق پيدا كرده است، گفت: در گذشته مردم آشنايي چنداني با چرم طبيعي و محصولات چرمي نداشتند و به همين دليل فروش كيفهاي چرمي هم چندان زياد نبود. در سال 1369 كيفهاي چرمي در انحصار شركتهاي كادو دهنده در سمينارها بود ولي بعدا بازار اين كيفها در كشور گسترده شد.

شيري با بيان اين‌كه وضعيت برندسازي در توليد كيفهاي داخلي نيز بهبود يافته، افزود: ‌پيشرفت صنعت كيف‌سازي كشور تا حدودي مديون پيشرفت صنعت چرم بوده و هم‌اكنون وضعيت توليد كيف در كشور هم از نظر كيفيت و هم از نظر تنوع و رنگ نسبت به گذشته بهتر شده است.

استقبال مردم از كيفهاي داخلي

عضو انجمن صنايع چرم ايران با اشاره به اين‌كه عمده كيفهاي با چرم مصنوعي از چين وارد ايران مي‌شوند، گفت: بيشتر كيفهاي با چرم طبيعي در بازار كشور توليد داخلي هستند و وارداتيها هم عمدتا مربوط به توليدات تركيه مي‌شوند.

وي افزود: ‌يراق‌آلات موردنياز براي توليد كيف در كشور از چين وارد مي‌شود. همچنين انواع كيفهاي با چرم مصنوعي علاوه بر واردات از چين در داخل نيز توليد مي‌شوند.

شيري با بيان اين‌كه تعداد واحدهاي توليد كيف زنانه دركشور كمتر از توليديهاي كيف مردانه است، گفت:‌ بيشتر واحدهاي توليد كيف در تهران متمركز هستند.

اين فعال صنعتي در پاسخ به اين سوال كه چرا توليدكنندگان كيف هيچ انجمن تخصصي ندارند؟ اظهار كرد: قرار بود چنين انجمني تشكيل شود، اما نشد و توليدكنندگان كيف هم‌اكنون زير نظر انجمن صنايع چرم فعاليت مي‌كنند.

اين توليدكننده كيف با اشاره به استقبال مردم از كيفهاي ساخت داخل گفت: كيف برخلاف كفش هنوز حالت صنعتي كامل پيدا نكرده و بسياري از بخشهاي آن توسط نيروي كار و با دست ساخته مي‌شود و به همين دليل شرايط بازار آن با كفش متفاوت بوده و بازار كيف كشور مثل كفش انباشته از كالاهاي قاچاق نيست.

شيري با اشاره به اين‌كه صادرات كيف‌هاي ايراني درگير مسائلي سياسي است، گفت: در كل واردات كيفهاي لوكس به ايران به ويژه از اروپا اندك بوده چون قدرت خريد مردم پايين است.

تغيير رويه مردم به سمت كيفهاي چرمي

از سوي ديگر سيد جواد حسيني‌خواه - توليدكننده محصولات چرمي از جمله كيف، نيز درباره وضعيت صنعت كيف‌سازي ايران توضيح داد: بسياري از توليدكنندگان كيف علاوه بر اين محصول ساير محصولات چرمي مانند كفش و كمربند را نيز توليد مي‌كنند.

او با بيان اين‌كه واحد توليدي‌اش ماهانه به طور متوسط 10 تا 15 هزار عدد كيف چرمي توليد مي‌كند، توضيح داد: متاسفانه نبود آمار در حوزه بازار و صنعت كيف‌سازي به دليل آن است كه اكثر توليدكنندگان اين حوزه زيرزميني هستند و تا همين چند سال پيش درباره محصولات چرمي در ايران مانند كيف تبليغات زيادي نمي‌شد و مردم هم به حمل كيف دستي عادت نداشتند، اما امروزه رويكرد مردم عوض شده و برندهاي معروفي نيز در حوزه محصولات چرمي به وجود آمده است.

وي افزود: اغلب كيف‌سازان تحت عنوان مجموعه محصولات چرمي فعاليت مي‌كنند. از سوي ديگر با توجه به تخصصي بودن شناخت چرم طبيعي مردم بيشتر به فروشگاههايي براي خريد محصولات چرمي روي مي‌آورند كه به آنها اعتماد داشته و فروشگاهها مستقيما با واحد توليدي در ارتباط باشند.

تهران، قطب كيف‌سازي ايران

حسيني‌خواه با بيان اين‌كه تعداد واحدهاي توليدي در كشور مشخص نيست، اضافه كرد: ممكن است حتي يك نفر با يك چرخ معمولي در خانه‌اش كيف توليد كند و اين كار به صورت مشابه در يك كارخانه انجام شود. تعداد توليدكنندگان خانگي كيف زياد بوده اما تعداد كارخانه‌هاي ساخت كيف در تهران به پنج واحد هم نمي‌رسد.

به گفته وي تهران قطب كيف‌سازي كشور بوده و 85 درصد از واحدهاي توليد كيف كشور در تهران فعاليت مي‌كنند. هفت درصد در تبريز، سه درصد در مشهد و پنج درصد واحدها نيز در ساير استانها كار مي‌كنند.

اين فعال صنعتي با اشاره به اين‌كه بازار كيف هم تحت تاثير تغيير فصول قرار داشته، اما اين تاثير به اندازه بازار كفش و پوشاك نيست، اظهار كرد: ميزان مصرف كيف زنانه بيشتر از مردانه است و زنان معمولا سالي چند بار كيف خود را تغيير مي‌دهند، اما مردان بعضا تا چهار سال هم كيف خود را نگهداري مي‌كنند.

 

بازار كيف چرمي ايران رقيب خارجي ندارد

عضو انجمن صنايع چرم ايران افزود: در حوزه كيفهاي چرمي بازار ايران تقريبا رقيب خارجي نداشته و در اختيار توليدكنندگان داخلي است؛ ضمن اين‌كه محصولات ساخت تركيه در اين حوزه گران بوده و از لحاظ طراحي نيز باب طبع مشتريان ايراني نيست. قيمت اين محصولات هم در ضمن بالا است. از سوي ديگر در ايران مردم به دليل خصوصيات محافظه‌كاران خود كيف رمزدار را ترجيح مي‌دهند در حالي كه در خارج از ايران كيفها معمولا قفل ساده‌اي دارند. كيفهاي چيني هم علاوه بر اين‌كه در ساخت آنها از چرم مصنوعي استفاده شده از نظر اندازه كوچك بوده و مورد پسند ايراني‌ها نيستند.

حسيني افزود:‌ ما تا همين دو سال پيش واردكننده كيف بوديم اما بعدا تصميم گرفتيم توليدكننده شويم كه تا حدودي هم موفق شده‌ايم. مواد اوليه چرم از داخل تامين مي‌شود. يراق‌آلات هم از چين و تايوان تامين مي‌شوند. قصد داريم مازاد توليد خود را نيز در آينده به بازار كشورهاي عربي و حاشيه خليج فارس و برخي كشورهاي آفريقايي صادر كنيم.

محصولات چرم‌سازيها تنوع لازم را ندارد

او همچنين درباره مشكل تامين مواد اوليه كيف‌سازان گفت: ما بيشتر مواد اوليه خود را از كارخانه‌هاي چرم‌سازي كشور تامين مي‌كنيم؛ اما متاسفانه تعداد چرم‌سازيهاي كشور طي سالهاي اخير كاهش زيادي پيدا كرده و در همين حال محصولات چرم‌سازيها نيز تنوع لازم را ندارند، چون رقابتي بين آنها نبوده و تقاضاي خريد چرم در بازار هم بالا و عرضه پايين بوده است.

وي تاكيد كرد: متاسفانه آستر كفش كه جزو معمولي‌ترين نوع چرمهاي توليدي محسوب مي‌شود، در ايران با كيفيت پايين توليد مي‌شود و به همين دليل كفاشان ايراني مجبور مي‌شوند اين محصول را از تركيه وارد كنند كه اين واقعا در شان صنعت چرم كشور نيست.

وي تصريح كرد: تعطيلي واحدهاي چرم‌سازي داخلي بيشتر مربوط به دو، سه سال گذشته مي‌شد، اما الان بازار چرم ايران كشش زيادي داشته و چرم‌سازيها مي‌توانند با تنوع دادن به محصولات خود بازار را بدون رقيب خارجي در اختيار گيرند.  

 

راهنمای سایت

نیاز به راهنمایی دارید ؟؟؟

اینجا کلیک کن !!!